Naši članovi aktivni i tokom ljeta

6 августа, 2018 Regija, YMI

Youth Power, CARE partnerska organizacija, je u periodu od 19.07. do 02.08.2018. organizovala BMK ljetni program za mlade. Djevojke i mladići, koji su članovi Budi Muško Kluba Mostar, su tokom zadnjih dana sedmog mjeseca, unatoč velikim vrućinama bili jako aktivni. Oni su učestvovali u Ljetnom programu za mlade; koji je imao za cilj da pruži priliku mladima da uče na zabavan i participativan način, ali i da stečeno znanje odmah iskoriste u praksi.

U prvoj sedmici ljetnog programa mladići i djevojke su bili dio radionice ,,Kako podržavam svoje prijatelje?”. U sklopu ove radionice su razgovarali o tome šta za njih predstavlja prijateljstvo, kada su posljednji put razgovarali sa svojim prijateljima i kako postupaju u životnim situacijama kada je njihovim prijateljima potrebna pomoć i podrška. Kroz igru uloga su imali priliku da vide različite pristupe rješavanju problema s kojima se njihovi prijatelji susreću u svakodnevnom životu. Na kraju radionice su zajednički došli do zaključaka o ulozi prijatelja u njihovom životu, važnosti prijatelja, odabiru i pronalasku prijatelja te o tome kako prepoznaju kad je neko dobar prijatelj i koje karakteristike oni vide kod sebe kao prijatelja.

Tokom druge sedmice učesnici ljetnog programa su učili šta su to kampanje za mlade, koji su sastavni dijelovi jedne kampanje te koje sve korake je nužno poduzeti da bi jedna kampanja bila uspješna. Na početku su, kroz aktivnost brainstoriminga, kreirali svoju vlastitu definiciju kampanje koju su koristili u nastavku radionice. Kroz niz igrica su potakli svoje moždane vijuge da bi zatim krenuli s osmišljavanjem kampanje povodom Međunarodnog dana prijateljstva koji se obilježava 30.7.

Posljednja sedmica je bila prepuna aktivnosti. Prvo su učesnici u ponedjeljak realizovali manju kampanju na ulicama grada povodom Međunarodnog dana prijateljstva. Važno je napomenuti da je ova kampanja plod rada učesnika ljetnog programa i predstavlja njihovo stečeno znanje pretočeno u akciju. U sklopu kampanje su zaustavljali prolaznike i zamolili ih da na komadiću papira zapišu poruku šta za njih predstavlja prijateljstvo te šta bi poručili nekom od svojih prijatelja. Čitava kampanja je snimana te će nakon ljetnog programa biti pripremljen promotivni video koji će pokazati šta su sve to ovi mladi ljudi postigli tokom 20 dana svog aktivnog angažmana u učenju i sticanju praktičnog znanja.

Nakon toga je uslijedila nagrada za aktivan rad i trud u vidu jednodnevnog odlaska na bazen u Blagaju.

Posljednja aktivnost Ljetnog programa za mlade je održana u četvrtak 2.8. Djevojke i mladići su svoje praktično znanje koje su stekli tokom prethodnih aktivnosti, podijelili u fokus grupi na kojoj su razgovarali o kreiranju nove regionalne kampanje za Budi Muško Klub.

Na kraju su svim učesnicima podijeljeni certifikati za uspješno završen ljetni program.

Elma Čomor i Amra Ćatić, članice Budi Muško Kluba Mostar, su nam prenijele svoje iskustvo sa ljetnog programu za mlade na kojem su sudjelovale te smo razgovarali o njihovom dosadašnjem sudjelovanju na BMK radionicama, akcijama i kako su one saznale za ovaj klub.

Elma Čomor : ,,Za BMK sam saznala u novembru kada su Tina i Ruža održale radionicu u Američkom kutku. Otišla sam na jedan sastanak i jako mi se sve svidjelo, od tema od kojima smo razgovarali, ugodnih ljudi i opuštenog razgovora do nekih igrica koje smo igrali. Nastavila sam da dolazim na sastanke i ubrzo upoznala još mnogo dragih ljudi i baš se uklopila. Sada mi je još draže jer poznajem sve i nije mi neugodno kada iznosim svoje mišljenje te sastanci budu mnogo zabavniji. U međuvremenu sam postala mnogo opuštenija, nije mi više neugodno pričati pred mnogo ljudi, oslobodila sam se i mislim da mi je lakše prilaziti ljudima na uličnim akcijama, ali također sam mnogo toga naučila kako o zdravim navikama koje BMK promoviše tako i o liderstvu. Drago mi je što sam dio BMK zato jer prije svega pruža zdravu alternativu mladima, dobro društvo i tako reći “sklanja ih sa ulice” gdje nemaju baš lijepe uzore. Na ovom ljetnom programu mi je prije svega drago što smo se svi lijepo proveli i družili, ali mi je i jako drago što sam naučila mnogo toga o suosjećanju, prijateljstvu i mentalnom zdravlju, te sam shvatila kako zapravo mogu pomoći osobama koje nemaju baš puno samopouzdanja i teško se snalaze u društvu, a takvih osoba je danas jako puno.

Amra Ćatić: ,,Prvi put za BMK sam čula od kolega iz razreda koji su tada bili članovi BMK pa sam se zainteresovala jer pruža mogućnost upoznavanja novih ljudi, razmjena iskustava…Također kolege su mi pričale i o akcijama koje se održavaju ali i o putovanjima sa mladim ljudima iz drugih gradova. Nakon prezentacije koju su članovi BMK održali u mojoj školi odlučila sam da i ja postanem član istog. Iako je bilo nekih negativnih komentara koji su kružili u mojoj školi ,nakon odlaska na prvi sastanak shvatila sam da to nije istina. Naravno da je pozitivno utjecao na mene. Kao prvo,postala sam odgovornija i više angažirana. Također sam upoznala i nove ljude i samim tim sklopila nova prijateljstva što mi je jako drago. Prisustva na sastancima omogućila su mi da  slobodnije i sigurnije iznosim svoje mišljenje o temama o kojima možda ne bi nikad ali i o onim koja su najčešća u našoj današnjici. Osjećam promjenu u načinu komunikacije i prilikom razgovora sa vršnjacima ali i profesorima. Smatram da BMK ispunjava svoj osnovni cilj a to je promocija zdravijih životnih stillova. Također na sastancima i radionicama pričamo o temama koje su karakteristične i dosta česte u našem društvu, ali i o onim o kojima ne bismo nikad razgovarali u školi. BMK ispunjava svoj cilj i u vidu održavanja uličnih akcija na koje se dosta mladih odazove i na taj način postižemo da se za BMK pročuje pa tako i za sve ono što BMK promoviše. Na ljetnom programu smo govorili o važnosti prijateljstva, na osnovu čega smo radili i jednu uličnu akciju za Međunarodni dan prijateljstva gdje su mladi ljudi pisali poruke svojim prijateljima ne zavisno gdje žive. Također smo govorili i o kampanji šta za nas predstavlja kampanja te da li smo billi član iste. Jako lijepo iskustvo i edukativni razgovori u svakom slučaju.

Ova aktivnost je implementirana u sklopu projekta „Promovisanje zdravijih životnih stilova među mladima u BiH osporavanjem rodnih stereotipa“. Ovaj projekt je podržan od strane Švicarske Vlade i OAK Fondacije a implementira se uz podršku CARE International, Balkans.

Supported by

© Young Men Initiative - All rights reserved - 2023