Eliminisat ćemo nasilje iz našeg društva

6 Augusta, 2019 YMI

60 mladih iz cijele Bosne i Hercegovine okupljeni na Kampu liderstva na Sutjesci poručuju: Eliminisat ćemo nasilje iz našeg društva

U periodu od 1. do 5. avgusta 2019. godine, CARE-ove partnerske organizacije Asocijacija XY iz Sarajeva, Perpetuum Mobile iz Banjaluke i Youth Power iz Mostara održale su Kamp liderstva na Sutjesci za mlade iz Mostara, Sarajeva, Banjaluke, Jablanice, Bijeljine, Istočnog Sarajeva, Travnika, Brčkog, Tuzle i Zenice.

Pored radionica koje su imale za cilj da povećaju znanje i vještine o liderstvu i prevenciji nasilnog ekstremizma,  mladi su imali  priliku i da se okušaju u team building takmičenju. Šest ekipa koje čine 60 mladih ljudi su se borile za naslov najbolje a sve s ciljem promocije zdravih životnih stilova. 

Nedim Mičijević, program menadžer Youth Power-a ističe da je ovo peta godina održavanja kampa u kontinuitetu.

,,Ove godine slavimo mali jubilej – 5 godina da organizujemo kamp ovog vida na Sutjesci. Drago nam je da svake godine imamo mlade ljude koji su željni novog znanja te aktivno koriste već stečeno znanje na team building aktivnostima.”

Prema mišljenju lidera programske oblasti Zdravlje i zdravi životni stilovi Feđe Mehmedovića, malo koja organizacija u BiH i regiji se može pohvaliti rezultatima koje je postigao CARE International i partnerske organizacije Asocijacija XY, Youth Power i Perpetuum Mobile. 

„Hiljade mladih ljudi širom BiH i regije postali su zagovornici zdravih oblika ponašanja zahvaljujući učešću u aktivnostima Budi Muško Klubova, a obrazovni alati koje smo razvili u saradnji sa ključnim obrazovnim institucijama danas su globalno poznati i ponosno nose titulu najinovativnijih i najboljih svjetskih programa za rad sa mladima. Uspjeli smo promijeniti stavove, znanje i ponašanje nekoliko hiljada mladih ljudi koji sa stečenim kompetencijama mogu živjeti bolje, zdravije i kvalitetnije živote. Roditelji su nam zahvalni i svakog dana sve više njih insistira da njihova djeca budu dio programa Inicijativa mladića. Nastavnici su nam također zahvalni i značajan broj njih širom BiH, Srbije, Albanije, Kosova i Hrvatske sa izraženom motivacijom pristupa metodološkim obukama, a zatim realiziraju aktivnosti po modelu koji smo razvili. I ministarstva su nam zahvalna jer ulažemo kolektivnu ekspertizu i ogromno iskustvo u podršci razvoju kapaciteta sektora obrazovanja“, kazao je Mehmedović.

„Programe koje smo razvili, testirali i koji su se pokazali efikasnim, danas Ministarstva obrazovanja preuzimaju u svoje vlasništvo i Program Y, kruna našeg rada u oblasti obrazovanja, postaje sastavni dio formalnog obrazovanja. I mi smo zahvalni hiljadama mladih ljudi koji su nam vjerovali i koji su vlastito vrijeme posvetili razvoju Budi Muško Klubova i obrazovnog programa koji bez njihovog doprinosa ne bi danas bio prepoznat kao jedan od 12 najboljih svjetskih programa za rad sa mladima u srednjim školama“, zaključuje Mehmedović. 

Prof. dr Saša Petković, projektni menadžer CARE International u BiH ističe značaj ovakvih programa rada sa mladima.

“Dvadeset godina rada sa mladima nije dovoljno vremena a da se iznova pozitivno ne iznenadim sa kakvim potencijalnom i bogatstvom raspolaže naša zemlja. To bogatstvo su naši mladi ljudi spremni da promovišu nenasilno ponašanje, zdravije životne stilove, rodnu i svaku drugu ravnopravnost i pravičnost u društvu. CARE je to prepoznao i fokusirao svoj rad na prevenciji i dodatnom obrazovanju mladih, izgradnji njihovih životnih veština i kompetencija za ulazak u kompleksni svijet odraslih. Nadam se da će i vlasti na svim nivoima  sa deklarativnog preći na više konkretnog rada sa mladima, jer samo tako možemo računati na svetliju budućnost”.

Kamp liderstva je tradicionalni kamp kojem prisustvuju najaktivniji članovi lokalnih zajednica, mladi ljudi, koji su napravili izniman doprinos i pokazali liderske sposobnosti u aktivaciji i afirmaciji svojih vršnjaka u odnosu na prevenciju nasilja i promociju zdravlja. 

Aktivnost je realizirana u okviru projekta Inicijativa mladića II (YMI – Young Men Initiative): “Promoviranje zdravijih životnih stilova među mladima u Bosni i Hercegovini osporavanjem rodnih stereotipa II”, koji je podržava Vlade Švicarske, OAK Fondacija, Austrijska razvojna agencija i CARE International Bosna i Hercegovina.

#YMI #CareInternational #CARE #ProgramY #SvicarskauBiH #AustrianDevelopmentAgency #OAKFoundation

Supported by

© Young Men Initiative - All rights reserved - 2023