Ko kaže da djevojke ne mogu!

9 Marta, 2013 YMI

Priština – Djevojke se igraju na terenu a mladići ih podržavaju i navijaju za njih (kao navijači). Ovo je najnovija aktivnost koju je organizovao “Budi muško klub” (“Klubi Bonu Burre”), fudbalski turnir za djevojke. Osnovna ideja je da se promoviše rodna ravnopravnost i da se našem društvu pokaže da su djevojke ravnopravne sa mladićima.

Budi muško klub je organizovao ovaj turnir pod nazivom “Ko kaže da djevojke ne mogu” kako bi dokazao da djevojke mogu da igraju fudbal i da su sposobne da rade mnoge stvari, ali upravo naše društvo treba da im pruži šansu i da vjeruje u rodnu ravnopravnost i bude otvoreno.

Najbolja stvar vezana za ovu inicijativu je da smo od početka, kada smo najavili ovaj turnir u školi “28. novembar” (u kojoj se sprovodi projekat “Inicijativa mladića”), u roku od tri sedmice imali 15 ekipa sa po 6 djevojaka u jednom timu koje su se prijavile da učestvuju na ovom turniru za djevojke, što je pokazalo i dokazalo da su one bile veoma zainteresovane za ovakvu šansu ali do sada im niko nije pružio tu šansu. Za početak smo organizovali turnir samo za 8 ekipa koji je trajao samo jedan dan tokom kojeg su odigrane sve utakmice. Ostale ekipe su na listi čekanja i kada se vrijeme popravi održaćemo turnir za preostale ekipe.

Ovaj turnir izazvao je mnogo radosti kod mladića koji su navijali cijelo vrijeme i čini se da su još više promijenili svoje stavove prema djevojkama iz škole i prema njihovom prijateljstvu upravo zbog ove aktivnosti, a povjerenje i zabava su postali još dublji i sadržajniji. Sa druge strane, djevojke su takođe zahvalne PEN-u i njihovim prijateljima (mladićima), one takođe pokazuju sve veće interesovanje svaki dan i obraćaju se PEN-u nudeći podršku koja je potrebna za ovaj projekat.

Nacionalna TV stanica napravila je prilog o ovom turniru u trajanju od 15 minuta a direktor škole zajedno sa zamjenikom direktora i ostalim profesorima pratili su ovaj prilog na televiziji i bili su veoma ponosni što je upravo njihova škola bila na televiziji kao škola koja je počela da ruši predrasude o djevojkama, i oni se nadaju da će se ovakve inicijative nastaviti i da će se ova poruka takođe proširiti i u druge škole.

Supported by

© Young Men Initiative - All rights reserved - 2023